![](https://i0.wp.com/sofokleous10.gr/wp-content/uploads/2023/10/localimages/202310051328183872-1280x915.jpg?resize=640%2C458&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/sofokleous10.gr/wp-content/uploads/2023/10/localimages/202310051328183872-1280x915.jpg?resize=640%2C458&ssl=1)
Ένα ακόμα επιχειρηματικό άλμα πραγματοποίησε η Vernicos Tugs & Salvage, όμιλος ο οποίος δραστηριοποιείται από τα μέσα του 19ου αιώνα μεταξύ άλλων και στον τομέα της ρυμούλκησης.
Ο Όμιλος πραγματοποίησε την Tρίτη 3 Οκτωβρίου την εκδήλωση υποδοχής νεότευκτου ρυμουλκού, στην ακτή Βασιλειάδη. Ο λόγος για το «Vernicos Scafi III», ρυμουλκό μήκους 25 μέτρων, το οποίο θα επιχειρεί στο λιμάνι του Πειραιά και στην ευρύτερη περιοχή. Το υπερσύγχρονο ρυμουλκό, το οποίο συμμορφώνεται πλήρως με τις προδιαγραφές της βιομηχανίας, θα φέρει την ελληνική σημαία.
Το ρυμουλκό αποτελεί εγχείρημα της Vernicos Tugs & Salvage και της ιταλικής La Scafi Societa di NavigazioneS.p.A. (Scafi), οι οποίες δημιούργησαν τη Vernicos-Scafi.
Ανάδοχοι του ρυμουλκού ήταν ο κ. Νίκος Βουγιούκας και η κα Κρυσταλλία Μαρκάκη της εταιρείας Χρηματοοικονομικών Συμβούλων Obyx Limited.
Η εταιρεία διαχειρίζονται ένα στόλο 46 σύγχρονων ναυαγοσωστικών – ρυμουλκών σκαφών. Ο στόλος είναι σε θέση να παρέχει υπηρεσίες ρυμούλκησης, διάσωσης και ελέγχου της ρύπανσης αδιάκοπα, εστιάζοντας στη λεπτομέρεια και την ασφάλεια.
Χαρακτηριστικά ρυμουλκού
Nαυπηγείο: Med Marine Shipyard
Έτος ναυπήγησης: 2023
Λιμένας νηολόγησης: Πειραιάς
Σημαία: Ελληνική
IMO No: 9957115
Mήκος: 25,20 μ.
Βύθισμα: 4.60 μ.
Μέγιστη Ταχύτητα: 13 κόμβοι
Φωτό: Ναυτικά Χρονικά