![](https://i0.wp.com/sofokleous10.gr/wp-content/uploads/2023/11/localimages/202311242355078753-1280x720.jpg?resize=640%2C360&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/sofokleous10.gr/wp-content/uploads/2023/11/localimages/202311242355078753-1280x720.jpg?resize=640%2C360&ssl=1)
Το πρώτο βραβείο του ΙΜΟ για την ισότητα των φύλων θα απονεμηθεί στην κ. Δέσποινα Παναγιώτου Θεοδοσίου, πρώην πρόεδρο της WISTA International.
Το Συμβούλιο του ΙΜΟ, κατά την 130ή σύνοδό του (21-24 Νοεμβρίου), ενέκρινε την απόφαση της επιτροπής αξιολόγησης να προτείνει την κ. Δέσποινα Παναγιώτου Θεοδοσίου ως παραλήπτη του πρώτου βραβείου του ΙΜΟ για την Ισότητα των Φύλων, λόγω του καθοριστικού και ηγετικού ρόλου που διαδραμάτισε στην προώθηση της ισότητας των φύλων και στην ενδυνάμωση του ρόλου των γυναικών καθ’ όλη τη διάρκεια της θητείας της ως πρόεδρος της WISTA International.
Στη σχετική ανακοίνωση του ΙΜΟ τονίζεται ότι η κ. Θεοδοσίου με τις ενέργειές της ανέδειξε τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες στη ναυτιλιακή βιομηχανία, ευαισθητοποιώντας τα εμπλεκόμενα μέρη του κλάδου, καθώς και τους διεθνείς φορείς χάραξης πολιτικής και λήψης αποφάσεων. Παράλληλα ενίσχυσε τη φωνή των γυναικών, αναδεικνύοντας τη σημαντική συμβολή τους στη ναυτιλιακή βιομηχανία.