![](https://i0.wp.com/sofokleous10.gr/wp-content/uploads/2023/11/localimages/202310121434259261.jpg?resize=640%2C429&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/sofokleous10.gr/wp-content/uploads/2023/11/localimages/202310121434259261.jpg?resize=640%2C429&ssl=1)
Έντονη ήταν η παρουσία των Ελλήνων πλοιοκτητών στη δευτερογενή αγορά και την εβδομάδα 17-24 Νοεμβρίου, σύμφωνα με ναυλομεσιτικές πηγές.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την εβδομαδιαία έκθεση της Advanced Shipping & Trading, η Super Eco Bulkers αγόρασε έναντι $23 εκατ. το Ultramax «Star Athena», χωρητικότητας 63.371 dwt, το οποίο ναυπηγήθηκε το 2015. Την ίδια ώρα, Έλληνες πλοιοκτήτες, χωρίς να αποκαλύπτεται η ταυτότητά τους στην έκθεση, αγόρασαν το Ultramax «Glory Harvest» ($21,5 εκατ.), τα Supramax «Star Glory» ($19 εκατ.) και «Earth Ocean» ($19,4 εκατ.), όπως επίσης και το Handysize «Yangtze Pioneer» ($10 εκατ.).
Αξίζει να σημειωθεί ότι τους τελευταίος δώδεκα μήνες Έλληνες πλοιοκτήτες έχουν προβεί σε αγορές 228 πλοίων όταν Κινέζοι έχουν επενδύσει σε 141 second-hand πλοία.