Μετά την τεράστια επιτυχία στις περσινές γενικές εκλογές, οι τοπικές εκλογές της Κυριακής θα αποτελέσουν την πρώτη δοκιμασία της αποδοχής του κοινού για τη νέα κυβέρνηση του Πολωνού πρωθυπουργού Donald Tusk ύστερα από τέσσερις μήνες διακυβέρνησης.
Στις εκλογές του Οκτωβρίου, το συντηρητικό PiS κέρδισε για τρίτη φορά, αλλά απέτυχε να εξασφαλίσει κοινοβουλευτική πλειοψηφία, χάνοντας τελικά από τον συνασπισμό κεντρώων και αριστερών κομμάτων υπό την ηγεσία του Tus.
Καθώς ο εκλογικός μαραθώνιος συνεχίζεται, ο κυβερνητικός συνασπισμός αντιμετωπίζει δύο σημαντικές δοκιμασίες για τη δημοτικότητά του: τις τοπικές εκλογές την Κυριακή και τις ευρωεκλογές τον Ιούνιο.
Με το PiS να εξακολουθεί να ελέγχει πολλές τοπικές κυβερνήσεις, ο στόχος του συνασπισμού θα ήταν να τους κάνει να χάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο, δήλωσε στο Euractiv ο Piotr Maciej Kaczyński, ειδικός σε θέματα ΕΕ στο Ίδρυμα Bronisław Geremek.
«Εάν ο συνασπισμός επιτύχει, το PiS θα παραμείνει σε άμυνα. Διαφορετικά, θα διατηρηθεί ένα status quo», δήλωσε.
Παραδοσιακά, τα προοδευτικά και φιλοευρωπαϊκά κόμματα τείνουν να υποστηρίζονται στις μεγαλύτερες πόλεις, με τη Βαρσοβία και το Γκντανσκ να αποτελούν τα προπύργια του Συνασπισμού Πολιτών του Tusk (ΚΟ, ΕΛΚ). Αντίθετα, οι αγροτικές περιοχές τείνουν γενικά να υποστηρίζουν το PiS.
Ο νυν δήμαρχος, Rafał Trzaskowski (KO), είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κερδίσει μια δεύτερη θητεία στην πρωτεύουσα της Βαρσοβίας, με σχεδόν 50% των ψήφων, σύμφωνα με την τελευταία δημοσκόπηση του Ινστιτούτου Pollster για το δημόσιο ραδιοτηλεοπτικό φορέα TVP. Η Magdalena Biejat του Αριστερού Κόμματος (S&D) βρίσκεται στη δεύτερη θέση, με εκτιμώμενη υποστήριξη 16%, και ο Tobiasz Bocheński του PiS είναι τρίτος (11%).
«Παρά τις δημοσκοπήσεις, μάλλον ο Bocheński έχει πιθανότητες για τη δεύτερη θέση», δήλωσε ο Kastor Kużelewski, πολιτικός αναλυτής στο ειδησεογραφικό πρακτορείο Polityka Insight.
Ακόμη και αν ο Trzaskowski κερδίσει, μπορεί να μην υπηρετήσει καν το πρώτο μισό της δεύτερης θητείας του, καθώς το κόμμα του λέγεται ότι τον εξετάζει ως υποψήφιο για την προεδρία της Πολωνίας.
Δοκιμασία τόσο για τον Tusk όσο και για το PiS
Οι συνολικές δημοσκοπήσεις είναι εκπληκτικά ασαφείς, με τον Συνασπισμό των Πολιτών (KO) και το PiS να είναι σχεδόν ισόπαλοι.
Ο Συνασπισμός των Πολιτών κατατάσσεται πρώτος με αποτέλεσμα 29% και το PiS δεύτερο με 28%, σύμφωνα με δημοσκόπηση του ινστιτούτου Opinia24 για τον ιδιωτικό ραδιοτηλεοπτικό φορέα TVN.
«Εάν ο Συνασπισμός Πολιτών κερδίσει το PiS, αυτό θα μεταφέρει ένα ισχυρό μήνυμα σχετικά με τις δυνατότητές του», δήλωσε ο Kaczyński.
Ωστόσο, τίποτα δεν είναι βέβαιο. «Μπορώ να φανταστώ μια κατάσταση στην οποία ο Συνασπισμός των Πολιτών θα έχει χειρότερες επιδόσεις από το PiS», δήλωσε από την άλλη, ο Kużelewski στην προεκλογική συζήτηση της Πέμπτης από το Polityka Insight.
Η επιτυχία του PiS θα μπορούσε να προκύψει από έναν μηχανισμό σύμφωνα με τον οποίο οι ψηφοφόροι του κυβερνητικού συνασπισμού δεν αντιλαμβάνονται πλέον το PiS ως κίνδυνο, γεγονός που θα μπορούσε να οδηγήσει σε χαμηλότερη συμμετοχή. Ως αποτέλεσμα, η καλή επίδοση του PiS θα συνδεόταν με χαμηλή συμμετοχή των ψηφοφόρων, εξηγεί ο Kużelewski.
Οι εκλογές της Κυριακής θα είναι κρίσιμες για το PiS, καθώς θα δείξουν πώς αισθάνεται το κοινό για το κόμμα μήνες μετά την απώλεια της εξουσίας στην Πολωνία και ποια κατεύθυνση θα πρέπει να ακολουθήσει το PiS για να ανακτήσει την υποστήριξή του, δήλωσε στο Euractiv ο Spasimir Domaradzki, πολιτικός επιστήμονας στο Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας.
«Κάθε αδύναμο αποτέλεσμα είναι ένας δείκτης της εκτίμησης της κοινωνίας για τη λειτουργία της κυβέρνησης», είπε όταν ρωτήθηκε για τις πολιτικές συνέπειες της πιθανής αποτυχίας του κυβερνητικού συνασπισμού.
Πρόσθεσε ότι ο συνασπισμός δεν πρέπει να αγνοήσει το αποτέλεσμα, όποιο κι αν είναι αυτό.
Ωστόσο, ο Domaradzki τόνισε ότι η αξιολόγηση του συνολικού αποτελέσματος του στρατοπέδου του Tusk θα είναι «ασαφής», καθώς κάθε κόμμα του κυβερνητικού συνασπισμού κατεβαίνει ξεχωριστά σε αυτές τις εκλογές.
Οι ευρωεκλογές στον ορίζοντα
Οι τοπικές εκλογές θα είναι επίσης το τελευταίο τεστ πριν από τις ευρωεκλογές.
Αν και εντελώς διαφορετικοί κανόνες διέπουν τους δύο τύπους ψηφοφορίας, ο Domaradzki δήλωσε ότι το αποτέλεσμα της Κυριακής θα προβλέψει τις εκλογές του Ιουνίου και θα δείξει τις γενικές πολιτικές τάσεις.
«Είναι σαν ένας αγώνας με εμπόδια. Όποιος πέσει σε ένα σημείο θα δυσκολευτεί να καλύψει την απώλεια», επισήμανε ο Κατσίνσκι.
Παρ’ όλα αυτά, ορισμένα ζητήματα που σχετίζονται με την ΕΕ ενδέχεται να επηρέασαν την τοπική εκστρατεία. Ένα παράδειγμα είναι η προσέγγιση των τοπικών αρχών στην ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία, δεδομένης της οργής των αγροτών για την ανεπαρκή επιδίωξη των συμφερόντων της Βαρσοβίας στις Βρυξέλλες από την προηγούμενη και την τρέχουσα κυβέρνηση.
«Η στάση απέναντι στη μεγαλύτερη ολοκλήρωση της ΕΕ είναι ένα άλλο παράδειγμα», πρόσθεσε ο Domaradzki.