Image default
Ευρώπη

Με… «άγιο» Γουίλιαμς η τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού

Με πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ουίλιαμς, που μέτρησε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο στα 15΄΄ πριν τη λήξη της παράτασης, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 88-85 τη Βίρτους Μπολόνια (κ.δ. 76-76) στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς σημείωσε την τρίτη νίκη σε εννέα αγώνες στη φετινή Ευρωλίγκα, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη Φενέρμπαχτσε.

Η Βίρτους προηγήθηκε στο 13΄ με διαφορά 11 πόντων (28-17), αλλά προϊόντος του χρόνου οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και το παιχνίδι απόκτησε λεπτές ισορροπίες.

Το τρίποντο του Τέοντοσιτς στο 1:25’’ πριν από τη λήξη του αγώνα έβαλε μπροστά τη Βίρτους (76-74) κι εκεί χάθηκε το παιχνίδι για τους Ιταλούς, καθώς πριν ισοφαρίσει ο Λι και οδηγήσει τον αγώνα στέλνοντάς τον στην παράταση ο Τζαϊτέ μόνος του κάτω από το καλάθι του Παναθηναϊκού έχασε το λέι απ!

Στην παράταση ο Ντέρικ Γουίλιαμς με τρίποντο στα 15΄΄ πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 86-85.

Στην επίθεση της Βίρτους ο Λούντμπεργκ είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στα 8.7΄΄ πριν το τέλος, ενώ οι δύο βολές του Μπέικον διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ο Ουόλτερς είχε 18 πόντους, ο Λι 15, ο Μπέικον 14 και ο Γκουντάιτις 10 για το «τριφύλλι», ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Τζαϊτέ είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Οτζελέγιε 19 πόντους και ο μοιραίος στο τέλος Λούντμπεργκ 14 πόντους και 8 ασίστ.